Semináre dejepisárov Žilinkého kraja

V stredu 28. septembra skončil cyklus seminárov ktorý organizovala regionálna sekcia ARŠG. Na troch stretnutiach pod vedením docenta Kratochvíľa si učitelia dejepisu rozoberali súčasné trendy v modernej pedagogickej praxi ale aj simulovali pedagogické a didaktické situácie v podmienkach vyučovania dejepisu na gymnáziách. Prvé stretnutie bolo 3. a 4,decembra 2015 v Starej Bystrici, druhé 2. a 3. mája 2016 a posledné 26. až 28. septembra 2016 boli v hoteli Diana v Stráži.

Riaditelia štátnych gymnázií Žilinského kraja sa snažia o vytvorenie podmienok na odborný rast svojich učiteľov, ale aj o vytvorenie priestoru na neformálne výmeny skúseností a podnetov.  Preto našli v úbohých školských rozpočtoch zdsc_1000droje na dve dvojdňové a jedno trojdňové stretnutie pre 24 učiteľov. Je isté, že lepšie peniaze investovať nevieme. Dokazuje to aj správa od jednej z účastníčok:

Možno neskoro, ale o to srdečnejšie ďakujem za krásne tri dni strávené na seminári v Stráži s Doc. V. Kratochvíľom a skvelými učiteľmi dejepisármi.
Bolo to úžasné a veľmi veľmi pekne ďakujem za všetko.
Veríme, že budeme môcť pokračovať v rozbehnutých seminároch slovenčinárov a postupne priberať aj ďalšie predmety.

4 odpovede na „Semináre dejepisárov Žilinkého krajas“

  1. Thank you for all your valuable hard work on this blog. My daughter really loves working on investigations and it’s really easy to see why. A lot of people notice all regarding the lively ways you give functional tactics by means of your website and as well improve participation from others on this concept plus our own child is in fact understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. You have been doing a great job.

  2. I simply wished to say thanks once again. I am not sure the things that I would’ve accomplished in the absence of the type of aspects shared by you over such industry. Previously it was a difficult difficulty in my opinion, nevertheless being able to view your skilled mode you handled it took me to cry with happiness. I am just thankful for your service and then sincerely hope you find out what a great job you happen to be putting in training the others via your blog post. Probably you have never encountered any of us.

  3. I as well as my buddies ended up looking through the best key points located on your web blog while then developed a terrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those secrets. My ladies are actually absolutely passionate to read through all of them and have seriously been loving them. Thank you for genuinely very kind as well as for going for some extraordinary subjects most people are really desperate to discover. My very own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

  4. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally marvellous opportunity to read in detail from this web site. It can be very terrific and also jam-packed with fun for me and my office colleagues to search your blog at minimum thrice a week to see the new items you have got. Not to mention, we’re usually fascinated with all the outstanding advice served by you. Selected 3 areas in this posting are in truth the most impressive I have ever had.

Nie je možné pridávať komentáre.